Дебаты сдружили вузы

В последний день зимы студенты Департамента приняли участие в очередных межвузовских дебатах. Взаимодействие с другими университетами становится уже хорошей традицией.

Студенты Ярославского государственного университета им. П.Г.Демидова и Департамента иностранных языков НИУ ВШЭ участвовали в играх на аргументацию, в семинаре по дебатам, а также  дебатировали на следующие темы:
 Mainstream, commercial films that depict historical crimes against humanity should be banned.
The international community should cut off internet access in terrorist captured countries.
The replacement of workers with technology by companies should be strictly limited.
Superheroes make a good role model for teenagers.
Further research into the development of Artificial Intelligence would result in more harm than good.
It is unethical to eat meat.